A cukorbetegség lassan, észrevétlenül károsítja az érzőidegeket, elsősorban a lábon. Így a cukorbeteg elveszíti a tapintás-, hő- és fájdalomérzetet. Ha nem érzi a hideget, meleget, fájdalmat, akkor az apró sérüléseket sem.
Az apró sérüléseken kórokozók hatolnak be a szövetek közé. A beteg a kialakuló fertőzés okozta lüktető fájdalmat sem érzi. A fertőzés terjed, és nagyon gyorsan, akár órák, 1-2 nap alatt a láb elvesztéséhez vezethet.
- A cukorbetegek egynegyedénél élete során egyszer lábfekély fog kialakulni.
- Ezeknek a lábfekélyeknek több mint a felénél kórházi kezelést igénylő fertőzés alakul ki.
- Egyötödénél amputációt kell végezni.
- Az Egyesült Államokban a cukorbetegeknél évente kb. 100 000 nem traumás amputációt végeznek.
- Világszerte a cukorbetegeknél évente több mint 1 millió, nem traumás amputációt végeznek.
- Ez 30 másodpercenként egy amputáció.
- Egy major amputáció (comb vagy lábszár) után 2 éven belül a betegek felének a másik lábát is amputálják.
- A diabéteszes alsó végtagi amputáció ötéves halálozási aránya MAGASABB, mint a daganatos betegségeké, kivéve a hasnyálmirigyrákot és a tüdőrákot.
- Magyarországon 2003 és 2015 között megduplázódott a cukorbetegek száma, ma közel 1 300 000 cukorbeteg van az országban, és számuk folyamatosan nő.
- Hazánkban évente több mint 8000 végtagi amputáció történik, ennek fele comb- vagy lábszáramputáció, a másik fele láb- és lábujjamputáció.
- A major amputációs események több mint fele cukorbetegeknél történik.
- A cukorbetegeknél az amputáció gyakorisága tizenötször magasabb, mint a nem cukorbetegeknél.
- Nemzetközi és hazai szakértők szerint ezeknek a beavatkozásoknak a fele, de akár a kétharmada is (45%-85%) megelőzhető lenne! Ehhez mindössze a lakosság megfelelő felvilágosítására, illetve a cukorbetegek lábainak rendszeres szűrővizsgálatára van szükség.